Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zniszczała zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale także najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie formy bardzo usprawnia ułożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast pełna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych ze względu na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Główną niekorzyść wynika z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi czy przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być położony w poprawny sposób, co często naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkowy plus, w postaci braku zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto pamiętać, że kluczową rolę ma tutaj ułożenie, by podjazd stał się trwały i by spełniał swoje funkcje przez długi czas. Powinno się unikać tworzenia obszernych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego należy rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary wypełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. W ten sposób możemy osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które bez trudu można dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Podstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na niszczenie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

Układanie kostki brukowej Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok