ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim skuteczną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, a ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, przeważnie to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz stosunkowo niski koszt. Żeby okna PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz załączenie niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, żeby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termicznej izolacji, z tego względu mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim zwracamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest porządną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie budynku lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z zastosowaniem pasywnych okien będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski pochodzące z porządnej termoziolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane okna pasywne niezwykle efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, a wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Powinno się zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad wyborem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż solidnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu zniży działanie okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok