Oprogramowanie enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatologia Toruń
15 września, 2020

Jak kupić dom

Kupujemy własny dom. Na co zwracać uwagę.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też kwestię stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Stare, domy posiadają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na cenę. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim przypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do sprawdzenia. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości ważna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok