kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Czym są okna pasywne?
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, z uwagi na wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród materiałów stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką wartością, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba skracać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest z reguły do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też do ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można także umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem izolować różne, właściwie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą osiągamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi konieczne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z tego względu często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W porównaniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego nie spada na wielu materiałach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności i właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Ponadto istotne jest też to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką

 

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok