Najem lub sprzedaż mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
29 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest wykorzystywane, dlatego że ma bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród materiałów używanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną mocną stroną, według której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przylega i formuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy skracać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Różnią się od siebie budową i właściwościami, dlatego są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka używana jest w głównej mierze do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się również w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można również zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk właściwie potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest niezwykle elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z tego względu często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie specjalna ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co nie spada na wielu materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Co więcej istotne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok