Najnowsze technologie izolacji termicznych
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się popularne, ponieważ wyróżniają ją porządne właściwości termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród tworzyw stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą mocną stroną, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przylega oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba przycinać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ogranicznie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wnętrz. Doskonale nadaje się też do ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do ocieplania natryskowego zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można także zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, aby przed natryskiem przestrzeń były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby wykonać natrysk poprawnie potrzebne są odpowiednie warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje różnica parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z uwagi na to często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, przez co potrzebna będzie specjalna ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, więc utrzymuje się na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Bardzo ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć niską odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub położenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok