Izolacja termiczna dachu
17 września, 2020
E-sklep stworzony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Czym są okna pasywne?

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera minimalizowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i dość niską cenę. Żeby jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są z reguły kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z tej przyczyny mniej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zazwyczaj kierujemy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Minimalna strata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z montażem pasywnych okien będzie większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zamontowane pasywne okna wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Najlepiej zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie wstawione w odpowiedni sposób. Warto tutaj zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż solidnie. Niewłaściwy montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok