Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Układanie kostki brukowej Toruń
15 września, 2020

Okna energooszczędne

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspiera zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, zwykle spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz dość niską cenę. Aby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są z reguły kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Najczęściej, żeby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termicznej izolacji, z tego względu rzadziej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach zwykle kierujemy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku mieszkania. Małe straty ciepła zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie wnętrza lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem pasywnych okien będzie wyższy z zestawieniu do niepasywnych okien, zyski pochodzące z wysokiej termoizolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze wstawione okna pasywne dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed wilgocią oraz rozwojem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Powinno się zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób zniży działanie okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok