Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Odbudowa zębów mostem protetycznym
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze efektywną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wynosi mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i dość niską cenę. Aby jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termo izolacji, z tego powodu mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niewielka strata ciepła jest dużą zaletą pod względem do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz domu. Małe straty cieplne zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w trakcie zimy i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku niepasywnych okien, zyski płynące z dobrej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zamontowane okna pasywne dość efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy i materiał, z którego zostanie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć zaangażować fachowca, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok poprawnego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok