Kupno domu, co trzeba wiedzieć?
Kupno domu. O tym należy pamiętać
17 października, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni – artystyczne dekoracje
24 listopada, 2017

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromne przedsięwzięcie. Wybór miejsca w którym ma stanąć nasz dom, to bardzo trudna decyzja. Trudne wybory nierozerwalnie łączą się z budową domu. Projekt domu angażuje myśli na długi czas. Przemyśleć trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też rozkład pomieszczeń. Całość powinna idealnie współgrać, tak aby każdy domownik czuł się komfortowo. Przeanalizować trzeba też o położeniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Ogromnym wyzwaniem jest też dobór dopasowanej metody ogrzewania. Sieć gazowa nie jest dostępna w każdej miejscowości. W takim przypadku przeanalizować należy montaż ogrzewania węglowego albo olejowego. Wybór ten wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na wygodę użytkowania mieszkania.

Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Nasz dom będzie tracił ciepło. Znaczące straty są efektem niedokładnie ocieplonego dachu. Dlatego sprawy ocieplenia nie należy bagatelizować. Sposób izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Wykorzystywane są różne materiały: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do ocieplania domów jest spieniony polistyren. Ma on dużo zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nie jest polecany do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – dotyczy to przede wszystkim elementów z drewna. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez specjalistów trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie zabezpiecza przed hałasem. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę należy chronić przed wilgocią przez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wariantach. Wytwarza się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Związki te podgrzewa się i później poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do ocieplania. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i momentalnie wiąże się. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która szczelnie wypełnia każdą lukę. Pianka doskonale przylega do niemal każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka PUR – rodzaje

Najpopularniejszy jest podział na piankę otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia przeznaczona jest do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. Oprócz ochrony przez utratą ciepła stanowi też idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego wykorzystywana jest do ocieplania fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do termoizolacji wnętrz.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Stosowana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach gospodarskich. Izolacja z poliuretanu jest przyjazne dla alergików. Pianka nie kruszy, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi przyrodzie. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, w efekcie czego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną zaletą jest wodoodporność. Pianka poliuretanowa nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ bardzo dobrze przylega do drewnianych czy betonowych powierzchni. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki poliuretanowej zmniejsza ten problematyczny punkt. Pianka PUR tworzy niewymagającą spoin całość dzięki czemu nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Daje to możliwość izolacji nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w błyskawicznym tempie. Dla porównania, ocieplenie z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Odpowiednie ocieplenie budynku to wydatek który trzeba przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Przeanalizować należy pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Dotychczas stosowane materiały stosowane do ochrony przed utratą ciepła od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa jest doceniana przez specjalistów i praktyków, pozytywnie oceniają oni jej uniwersalność. Dużym plusem jest także niewielki czas niezbędny do wykonania prac ociepleniowych. Pianka PUR stosowana jest nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako termoizolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Pianka PUR – wszystko co musisz wiedzieć

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok