Izolacja pianką - Pianka poliuretanowa - Ocieplanie domów - Ocieplanie kurników - Ocieplanie hal magazynowych
Pianka poliuretanowa – nowa forma izolacji ciepła
2 listopada, 2016
Salon fryzjerski rekonstrukcja włosów prostowanie keratynowe salon w Toruniu
Rekonstrukcja zniszczonych włosów
22 listopada, 2016

Pompy ciepła – cena

Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompy cieplne należą do urządzeń, które czerpią energię pochodzącą z natury. Wymuszają transfer ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Pełen proces ogrzewania domu przebiega zatem w dosyć nieskomplikowany sposób. Pompy ciepła mają wielostronne zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obniżaniu temperatury pomieszczeń, chłodnictwie, sektorze spożywczym, nagrzewaniu domów oraz ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Obecnie są wyjątkowo zaawansowanymi urządzeniami wiążącymi funkcję nagrzewania i schładzania.

Podstawowe informacje o pompach ciepła

Pompy ciepła wykorzystują energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich i dystrybuują ją do zespołu grzewczego budynku, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Klasyfikuje się je ze względu na dwa kluczowe kryteria: typ dolnego źródła ciepła oraz technikę podwyższania temperatury i ciśnienia. Pompy grzewcze, które zdobywają moc z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy czerpiące z odparowywania bezpośredniego i wody. Wybierając pozostałe kryterium, rozróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Mogą funkcjonować w zestawie monowalentnym oraz biwalentnym, czyli jako indywidualne źródło grzewcze w domu bądź w zestawieniu z innym źródłem, przykładowo. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. przestronnego domku jednorodzinnego, jednakże trzeba starannie sformułować plan dostarczania energii. W przypadku układu równoległego istotna jest temperatura poza domem i obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi wyznacznik jest za wysoki, regulator pompy włącza pomocnicze urządzenie do produkcji ciepła. Zespół alternatywny opiera się w skrócie na tym, że kluczowa pompa cieplna będzie ogrzewała bądź chłodziła wnętrza tylko do wyznaczonej temperatury. Dogrzewać będzie musiał przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Niniejszy sposób nagrzewania sprawdzi się znakomicie w domach z grzejnikami.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na który model pompy grzewczej się zdecydujemy. W sieci można znaleźć o nich mnóstwo informacji, m in. wpisując w Google hasło „Pompy ciepła Toruń” bądź „Pompa ciepła cena”. Pompa ciepła bazująca na układzie woda – woda ma dwa główne moduły: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej niewątpliwymi walorami są: nieduża dewastacja terenu, nieznaczne uzależnienie od czynników atmosferycznych, równowaga temperatury źródła przez pełen rok, względnie niewielkie koszty inwestycji przy funkcjonujących zapasach wodnych, duży współczynnik efektywności. Pompa cieplna gruntowa ma jednak dosyć duże wymagania co do klasy pobieranej wody (twardość, ilość manganu oraz żelaza), niemałe koszty postawienia studni, pompa głębinowa wrażliwa na awarie, okres eksploatacji maksymalnie do 20 lat, wykonanie badań produktywności studni (dla głębszych niż 30 m, trzeba zdobyć zezwolenie wodno – prawne. Ponadto w sytuacji, jeśli woda głębinowa jest „uciążliwa chemicznie”, należy uzbroić pompę w optymalny zespół filtrów (natomiast to generuje następne wydatki).

A może pompa z kolektorem lub sondą?

Pompa tego typu niejednokrotnie jest powiązana z kolektorem gruntowym, przez który płynie solanka. To właśnie on zbiera ciepło z dolnego źródła grzewczego. Solanka powstaje z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet nadzwyczaj niskich temperaturach. Generalnie stosuje się trzy typy kolektora: kolektor poziomy, spiralny albo pionowy (mianowicie sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy otrzymuje się z oddzielnych rurek polietylenowych, które umieszcza się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego wytrzymałość jest uzależniona od rodzaju gleby. Im bardziej wilgotna i gliniasta, tym więcej przekaże ciepła. Niezależnym źródłem grzewczym może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny pracuje na podobnych zasadach. Pojedyncze jego moduły mają strukturę spiralnych zwojów. Kładzie się je w rowach o długości od 15 do 20 metrów.

Istotną zaletą kolektorów poziomych jest nieduży wydatek na inwestycję i łatwość konstrukcji. Negatywnymi stronami natomiast: uniemożliwienie sadzania drzew nad kolektorem, przykrywania gleby nad nim np. asfaltem czy kostką brukową, ograniczenie okresu wegetacji roślin zasadzonych nad nim, zajmowanie dużej przestrzeni, większe wydatki na pompowanie glikolu. Jeśli nie można zainstalować kolektora płaskiego, w takiej sytuacji należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części mają kształt podłużnej litery „U” oraz mogą być położone od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Pozytywną stroną tego rozwiązania jest niezależność od aury panującej na zewnątrz, wysoka ekonomiczność, niezauważalny stopień dewastacji obszaru, niższe koszty wtłaczania glikolu i opory hydrauliczne. Nie można obejść się bez specjalistycznego sprzętu oraz przyzwoleń wodno – prawnych.

Co z sorpcyjnymi pompami ciepła?

Mechanizm sorpcji to innymi słowy włączenie przez pewną ciecz drugiej cieczy albo gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną gazowaną, to po usunięciu nakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej standardowo rozpuszczony. Jeśli chodzi o pompy grzewcze sorpcyjne, obecne można spotkać dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która przyswajana jest przez, np. wodę oraz podczas tego procesu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są dzisiaj w fazie testów jeśli chodzi o stosowanie ich do nagrzewania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu użytkuje się je jako maszyny chłodnicze o niesamowicie dużej mocy. Ażeby pompy sorpcyjne pracowały, muszą bazować na trybie próżniowym.

Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem – Pompa ciepła

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok