Kupno domu. O tym należy pamiętać

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – taniej i efektywniej
11 lipca, 2017
Pianka PUR - ocieplanie
Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu
14 listopada, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Obecnie jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Zabytkowe, domy mają swój czar i klimatyczne wnętrze. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Dom – o lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest ważna. Budynek nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Położenie wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące sumy i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. Jako pierwsze trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Więcej o nieruchomościach —> http://panorama-nieruchomosci.net/lokal-do-wynajecia-torun-starowka/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok