Czy praca w księgowości się opłaca?

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji
19 kwietnia, 2017
filmy promocyjne z drona filmowanie dronem filmy reklamowe z drona toruń
Usługi filmowania dronem
24 kwietnia, 2017

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z czasochłonnym wypisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi wyliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Naturalnie taki charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do sceny z filmu, niżeli do sytuacji realnej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do fachowych programów komputerowych, ręcznie wcale nie tworzy żadnych przekazów i stąd nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym działem w każdej instytucji, nawet w takiej sytuacji, kiedy jest prowadzona na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej zasadniczych funkcji włącza się: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie informacji, zapisywanie danych do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań dla rozmaitych instytucji, np. GUS.

Każda księgowa ma możliwość razem z nabywaniem doświadczenia zabiegać o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która weryfikuje ruch zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zawiaduje podwładnymi oraz ma zawsze na oku rozrost swojego resortu.

Każda księgowa ma możliwość ponadto utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem prowadzić osobiste biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Kontrahentów. W tym przypadku aczkolwiek pożądana jest aprobata Ministra Finansów – należy potwierdzić doświadczenie w zawodzie i pozytywnie zdać test (natychmiast po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Ażeby dostać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Sporządzanie księgowości w sumie nie jest takie bezproblemowe. Musimy koniecznie opanować specjalistyczne kodeksy, łącznie z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa powinna posiadać w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, bo to ona odpowiada za finanse firmy. W zaprezentowanym przypadku potrzebne jest skończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na wybranych uniwersytetach mogą się nieco od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi w tym przypadku o posiadanie tytułu magistra, lecz o optymalną wiedzę. A takiej w zasadzie nie ma możliwości zyskać na konkurencyjnych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana odebrać certyfikat księgowego, jeśli ma zamiar, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość zabiegać osoby mające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna posiadać jeszcze umiejętności „przyrodzone”, np. pilność oraz obowiązkowość w pełnieniu jakichkolwiek obowiązków. Jeden błąd w rozliczeniach czasem może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w jakich mamy kontakt z dużym transferem środków finansowych), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z zakresu wykonywania księgi zysków oraz rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, tworzenia pitów, jak i wykonywania zestawień, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto mieć na uwadze, że zadaniem osoby zarabiającej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz udoskonalanie umiejętności. Mówiąc inaczej, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest w takim razie koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego zajęcia, natomiast długie praktyki tym, czym mamy możliwość zjednać ogromną liczbę Klientów.

W ostatnim czasie bardzo rozpowszechniona stała się „księgowość online” lub pomoc „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Interesanci wcale nie muszą wychodzić z budynku czy instytucji, ażeby ich kwestie zostały pomyślnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w ustalonym miejscu i pobiera wszelakie formularze do rozliczeń. Jest w stanie również posiedzieć w firmie, której pomaga i tam od razu wszystkim się zająć.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest znakomitym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w branży oraz w zasadzie nie zamierzają aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego łączy się jednakże z paroma postulatami, np. sporymi wydatkami finansowymi. Koszt otwarcia swojego biura księgowego jest uzależniony szczególnie od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W centrum metropolii wydzierżawienie lokum będzie dużo kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Warto wiedzieć, że przeważającą część druków można bez problemu załatwić drogą internetową. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem, szczególnie, gdy dopiero zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego wskazane są: zarejestrowanie niezależnej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz obligatoryjne ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno narzucać Klientom przypadkowym opłat, przykładowo takich, które przyuważymy w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, lokalizacją biura oraz zakresem obsługi. Wykonywanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Każdorazowo tworzy się podział na liczbę druków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź w odsyłacz tu – Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.

Ok