E-sklep stworzony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja witryn

WordPress daje sporo możliwości pod względem tworzenia stron internetowych, ich budowania i prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa budowane są witryny, jakie da się bez problemu rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. By optymalizacja strony internetowej na WordPressie miała sens, warto sięgnąć po różne wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem szczególnie przydatnym do optymalizacji stron internetowych jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie głównie sprawdza czas, jakiego wymaga przeglądarka, żeby w zupełności załadować stronę . Na bazie danych Google wystawia ocenę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niska wartość punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co przydatne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza analiza danych, jakie wpływają na ten lub inny wynik. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy potrzebują poprawy. Między innymi warto zmniejszać rozmiary grafik, eliminować zasoby blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, ale jest nieco bardziej funkcjonalne, z uwagi na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność strony. Określa stronę internetową z uwagi na jej działanie. Ocenia m.in. czas wyświetlenia strony, odnajduje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do naprawy, żeby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze ważne jest dopasowanie do użytkownika. Oceniane są między innymi opisy alternatywne, zrozumiałość języka i wyraźna struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia opcje strony WWW pod względem działań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak odpowiednie rozmiary pokazywanych grafik lub właściwe zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę internetową także pod względem wskaźników SEO. Weryfikuje między innymi zastosowanie meta opisów lub atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by badać, czy strona posiada funkcję aplikacji offline i czy dobrze działa w formie uproszczonej. Tak szczegółowy audyt wskazuje wszystkie niedociągnięcia, jakie należy naprawić dla dobrej optymalizacji strony internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse skupia się przede wszystkim na mobilnych urządzeniach. Najistotniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia witryny oraz metoda pokazania jej na komórkach. Test My Site produkuje szczegółowy raport pokazujący co należy naprawić. Między innymi odnajduje zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także podpowiada wyrzucenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja wskazuje też ulepszenia, jakie pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google wskazuje też usprawnienia w zakresie takich działań, jak łatwa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi wskazujących istotne usprawnienia pozytywnie oddziałujące na optymalizację strony internetowej.

Wtyczki optymalizacji stron na WordPressie

Oprócz narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie da się zastosować też przygotowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się dostęp do bezpłatnych i płatnych wtyczek, jakie zawierają sporo funkcjonalnych dodatków, wzbogacających strony WWW. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie funkcji, jakie wpływają na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są nieużywane znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest też optymalizacja obrazów i czcionek. Oprócz tego wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, dzięki czemu skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, która sprawdza wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. słów kluczowych, opisów alt, meta danych czy parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych elementów, a dodatkowo wtyczka wskazuje odpowiednio przygotowane elementy oraz takie, jakie należy zmienić w treści, żeby uzyskać jak najlepsze efekty optymalizacji strony internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania strony. Za pomocą generowanych reguł usprawnia wydajność strony dzięki czemu wczytuje się ona o wiele szybciej. Zarządza tworzeniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem oraz na redukcję kodów np. HTML oraz CSS. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy kolejnych razach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok