Chirurgia twarzowo szczękowa – zabiegi stomatologicznej

Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne firm
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzatory Bydgoszcz
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji długotrwałych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Deformacja twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może także nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel wyrośnie w trudno dostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im dopasowanego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Zwalcza się głównie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zwykle odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty

Ubytki w zębach są rezultatem wielu powodów. Zwykle jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty . Takie rozwiązanie wiele zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, które mają podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok