Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termokubek Contigo idealny na każdą okazję
3 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów , eliminacji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą tylko w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, ale nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w wyniku wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest tylko patologiczny część korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. Gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach są rezultatem rozmaitych powodów. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia ubytków zębowych, poprzez wszczepienie implantów . Mają one wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, by naprawić estetykę szczęki. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkiego typu nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w placówkach, które mają podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Usuwanie ósemek

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok