Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja mieszkania -meble stylizowane na antyki
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Utrata zęba łączy się z koniecznością jego zastąpienia, aby nie dopuszczać do następnych dolegliwości. Przyległe zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują oparcia, inaczej one również mogą się chwiać,  a w rezultacie wypadać. Z uwagi na to wskazane szybko uzupełnić lukę. Pośród często używanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż znajdować się zęby, które posłużą za oparcie dla mostu. Taki rodzaj uzupełnienia protetycznego może więc być używany kiedy przerwa mieści się między zębami sąsiadującymi. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest to, że można tak zastąpić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są o wiele wygodniejsze w porównaniu do protez ruchomych. Chociaż duża część pacjentów boi się resztek jedzenia wchodzących pod most, dentyści przekonują – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ dobrze dostosowany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się prostą budową. Składa się z 2 filarów, które zakłada się na przylegających do luki zębach oraz z przęsła, które zastępuje utracony ząb. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej tradycyjny zakłada się na odpowiednio przygotowane sąsiednie zęby, czasami zdarza się także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty dentystyczne. Taki rodzaj mostu jest bardzo trwały i stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają jednak miejsca, w których koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często używana, ponieważ jest bardziej nietrwała i można nią zastąpić tylko jeden ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od stomatologa wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Najbardziej estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z jakiego przygotowywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego polecane jest przed wszystkim takim pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić lukę po utracie zęba albo zębów, jednak nie mogą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zlikwidować stworzoną lukę i zatrzymać wzmagające się przesuwanie się zębów sąsiednich oraz opóźnić utratę kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także wygląd twarzy, która może z tego powodu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie u dentysty oznacza, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił w trakcie żucia oraz właściwe funkcje i budowę zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na odkładające się w luce pozostałości pokarmu. Podstawowym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, który trzeba spełnić, aby dentysta mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Pierwszym etapem każdego leczenia dentystycznego jest ogólna diagnoza i badania, które pozwolą stomatologowi ocenić, czy wykonanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy dentysta nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do działania. Gdy podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Zgodnie z tym dentysta musi odrobinę je oszlifować, aby następnie możliwe było dokładne dobranie mostu. Mimo strachu wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, ponieważ zachodzi w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie uszkadza zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jakie części zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy założeniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już gotowe, kolejnym krokiem wykonania protetycznego mostu jest pobranie specjalnych wycisków. Dzięki nim, dentysta protetyk będzie mógł wykonać indywidualnie dobrany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej powstaje most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie mocuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować parę zębów na raz i przywracamy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu oraz pełen komfort.

Most pełnoceramiczny

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok