Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku podobnych przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, trzeba odpowiednio wybrać lekarza, który nie zestresuje, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać dobry dentysta dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Lekarze twierdzą, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla malucha. Jeśli zatem planujesz umówić swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach. Istotny jest również udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też miła rozmowa z dentystą i tłumaczenie maluszkowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele o kształcie zwierzątek, misie i lalki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę dziecka, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko mało ważne szczegóły, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Dobrze urządzony gabinet lekarski sprawia, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań dziwne. Dlatego nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne znieczulenia dla młodych pacjentów

Znamy takie osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla maluchów ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się odprężone a nawet nieco oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to całkowicie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięk o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza malucha w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie stomatolog ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty specjalista powinien też opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi malca. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo opowie i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa można też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie trzeba się bać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok