Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

Medycyna estetyczna redukcja tkanki tłuszczowej usuwanie cellulitu regeneracja skóry
Profesjonalne zabiegi usuwające miejscową tkankę tłuszczową
17 marca, 2017
Depilacja laserowa Trwałe usuwanie owłosienia Laser Palomar Vectus
Nowoczesne sposoby usuwania nadmiernego owłosienia
20 marca, 2017

Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, jaka nie widziałaby sanitarki pędzącej na sygnale. Nie tylko w skutek znanego odgłosu, jaki wywołuje na trasie, lecz również ze względu na powagę sytuacji. Sanitarka na sygnale oznacza albowiem jedno: w środku jest ktoś bardzo chory, potrzebujący niezwłocznie pomocy, bo zagrożone jest jego zdrowie albo życie. Sanitariusze – oczywiście – są potrzebni, ale kierowca karetki również odgrywa ważną rolę. Co dokładnie robi? Inaczej mówiąc: czym konkretnie zajmuje się osoba, która pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Przede wszystkim jego zadaniem jest zawożenie chorych osób, które wymagają błyskawicznej pomocy lub terapii, do szpitala bądź innej placówki ochrony zdrowia. Transportuje także wyroby lecznicze, które wymagają profesjonalnych warunków przewozu. Kierowca ambulansu przyjmuje polecenia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w które miejsce musi koniecznie się natychmiast udać, ile poszkodowanych wymaga pomocy itd. Jeżeli jedzie samodzielnie i trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również sanitariuszom umieszczać pacjentów w ambulansie (przy pomocy noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Ewidentnie oprócz udzielenia pomocy osobie poszkodowanej, egzekwuje się od kierowcy ambulansu, aby rezygnował z nagłych manewrów na trasie. Priorytetowym celem jest nieszkodzenie rannemu, który jest zawożony do placówki służby zdrowia. Kierowca kierujący karetką jest zobowiązany do zachowania jej w doskonałym stanie technicznym, w porządku oraz w gotowości do pilnego wyjazdu do osoby potrzebującej. Raz po raz musi obowiązkowo zachowywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy podąża już karetką, musi dosyć wcześnie zakomunikować pozostałym użytkownikom drogi, że jedzie z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały dźwiękowe oraz świetlne. Każdy kierowca pogotowia musi wcześniej ukończyć specjalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, ażeby móc w ogóle zacząć pracę w owym zawodzie. Takie zajęcia są przygotowywane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy i psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się sprawnością w prowadzeniu pojazdu, jak również posiadać odpowiednie predyspozycje psychiczne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego się spodziewamy po niniejszym zawodzie. Trzeba najpierw upewnić się, że mamy odpowiednią znajomość warunków w których się go wykonuje. Kierowca pogotowia ma styczność z chorymi zakaźnie, zatem ulec pogorszeniu może również jego zdrowie. Ponadto jest wystawiony na ogromny stres podczas prowadzenia pojazdu. Istnieje poważne zagrożenie, że spowoduje wypadek wyjeżdżając z rannym z ogromną prędkością. Na dodatek kierowcy asystują przy noszeniu chorych do szpitala albo pokrewnych jednostek. Może to prowadzić do urazów kończyn, barków lub pleców. Co ważne – praca bynajmniej nie odbywa się w regularnych godzinach. Tu raczej trzeba zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Następnym centrum stresu są niełatwe przypadki życiowe pacjentów, z którymi kierowcy sanitarek spotykają się przez cały dzień.

Często mocno oddziałuje to na złe usposobienie, jest powodem melancholii lub co najmniej zaniżonego nastroju. Z całą pewnością dobrze jest zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy pewność, że pasjonuje nas tylko ten fach i jesteśmy odporni psychicznie.

Na jakie przeszkody są narażeni kierowcy sanitarek?

Przeważnie na niezdrowy hałas (syreny ostrzegawcze), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie pogotowia z ogromną prędkością, przemierzanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), kłopotliwe wyniki działania specyfików oczyszczających, drobnoustroje chorobotwórcze (które potrafią znajdować się, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia samochodu, przenoszenia pacjentów. Bardzo ważnym (oraz równocześnie niekorzystnym) czynnikiem jest styczność z umierającymi osobami lub zmarłymi, co podnosi znacznie stan napięcia psychicznego. Kierowca karetki może również ulec odrębnym urazom, przykładowo tym, jakie uczynią sami chorzy. Często tak jest w przypadku osób chorych psychicznie.

Warto pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy karetki waha się w granicach 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnych czynników, np. lat pracy, możliwości ekonomicznych szpitala bądź regionu. Zleceniodawca zwraca specjalną uwagę na wiedzę oraz predyspozycje, jakie podwładny mógł zdobyć wcześniej na podobnym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy możliwość uzyskać tylko na specjalnym kursie, a przełożeni patrzą na nie łaskawym okiem. Zwykle do spełniania niniejszego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie oraz pomyślnie zaopiniowane psychotesty. Każda czynność kierowcy ambulansu jest pracą samodzielną, inaczej mówiąc, iż tylko osoba prowadząca taki pojazd jest za niego całkiem odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla kierowców ambulansów? wejdź tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok