Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie znaków granicznych
12 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG
25 sierpnia, 2019

Firma ogrodnicza

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym powstanie ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

zapraszamy na stronę Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok