Przekaż jeden procent podatku na OPP
6 stycznia, 2017
Cysterny paliwowe - Cysterny na paliwo - Cysterny Bioeco Sacim - Nowe cysterny paliwowe
Cysterny do przewozu paliwa
10 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów od A do Z

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to niełatwa praca, zatem dobrze jest powierzyć to fachowcowi, który ma już podejście, ogromną wiedzę na ten temat i talent. Jeśli chcesz, żeby Twój ogródek stał się oczywiście atrakcyjny, lecz także wytrzymały i praktyczny, musisz brać pod uwagę, że planowanie ogrodów nie polega jedynie na interesującym wyznaczeniu stanowiska dla drzew oraz rabatek. To również inne kwestie, które pokrótce opiszemy w bieżącym artykule. Także bardzo zapraszamy do zapoznania się z tym poradnikiem na temat projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Nim projektant zacznie tworzyć projekt ogródka, na początku określi z Tobą, jaki charakter powinien pełnić Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa wypoczynkowa, np. z rusztem do grilla i placem pod stół czy może , gdzie będziesz sadzić drzewa owocowe i warzywa… Niewątpliwie opcji jest więcej i w zależności od tego, na co liczysz, taki model zostanie przygotowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Spraw, o których należy myśleć podczas robienia projektu ogrodu, jest faktycznie mnóstwo. Jedną z nich jest powierzchnia, którą dysponujesz. Odpowiedni plan ogrodu może wizualnie zwiększyć powierzchnię albo zaprezentować funkcjonalność terenu w taki sposób, by był on dla użytkowników jak najbardziej użyteczny.

Co może znaleźć się w takim planie? Projekt ogrodu oprócz roślinności bierze pod uwagę wiele opcji, w tym również ozdoby, takie jak drogi z kamyczków, fontanny, pergole, czy popiersia. Pomijając oczywiście pewne trudności (metraż czy środowisko) projektowanie ogrodów pozwala opracować taki ogród, który będzie nie tylko powodem do uśmiechu ale będzie również miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów czasem odzwierciedla pewne style w sztuce ogrodniczej. Tym samym przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród regularny (ogród geometryczny) – wyróżniający się wielkim uporządkowaniem, bardzo często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzewy oraz kompozycje kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – wyróżnia go styl odwzorowujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają sprawiać wrażenie, że nie są one sadzone przez ogrodnika. Taki ogród nierzadko wzbogaca się głazami, skalniakami itp., tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

Nieco odmiennie będą jeszcze planowane ogrody, które mają powstać w konkretnym klimacie. Bierzemy tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje otoczenia (stąd także określenia takich ogrodów): ogród miejski, ogród podmiejski i ogród w przestrzeni wiejskiej. Różnią się one przede wszystkim wielkością, często jest tak, że ogród w mieście będzie mniejszy niż ten obecny na wsi. Dlatego odrębnie należy podejść do małego ogrodu, a inaczej do średniego, gdyż nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Oczywiście ekspert podpowie Tobie, który wygląd ogrodu będzie najlepiej pasować do środowiska i formy przestrzeni lub zaproponuje Ci całkiem inne, oryginalne rozwiązanie.

O tym nie możesz zapomnieć w trakcie projektowania ogrodów

Trzeba jednak pamiętać, że autorska wizja nie zawsze może być w każdym calu wykonana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które mają istotny wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny rosnące w naturze jedynie w konkretnych obszarach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny wysokogórskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w naszym klimacie nie tylko ze względu na mikroklimat, ale także na pasożyty.

Przy projektowaniu ogrodu warto ponadto omówić sprawę tego, ile czasu będziesz się nim zajmować, czyli ile godzin chcesz przydzielać na pielęgnowanie ogrodu. Jeżeli nie masz talentu do tego lub szczerze nie czujesz się na siłach, projektant zaadaptuje roślinność w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim oczekiwaniom, czyli były to na przykład rośliny niewymagające (przeważnie są to krzewy iglaste, przykładowo sosny, cyprysy.

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Zanim schemat ogrodu będzie Ci ukazany, projektanci muszą najpierw przetestować, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Dobry architekt krajobrazu sporządzi:

    • analizę terenu pod kątem właściwości gleby,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • ocenę ukształtowania terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po ustaleniu Twoich potrzeb, sprawdzeniu możliwości i przestudiowaniu gruntu, specjalista może w końcu zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Plusem zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po poznaniu detali, projektant stworzy dla nas aranżację ogrodu, więc zademonstrowanie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to projekty w postaci realistycznej grafiki 3D, która przedstawia nie tylko model ogrodu, ale także jego barwę z wzięciem pod uwagę wyglądu otoczenia.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To tyle, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeśli zależy Ci na skuteczności, profesjonalnym doradztwie i pięknym ogrodzie, zdecydowanie sprawdź możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Toruń, a na 100% się nie rozczarujesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok