Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

strzyżenie na gorąco gorące nożyczki Fryzjer Górny Studio fryzur Toruń
Gorące nożyczki, czyli o skuteczności strzyżenia na gorąco
18 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość
Czy praca w księgowości się opłaca?
19 kwietnia, 2017

Adwokat w sprawie o alimenty pomoże nam wyjść z trudnej sytuacji

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

W jaki sposób można odzyskać alimenty?

W przypadku kiedy od około pięciu miesięcy na koncie wcale nie zostały zarejestrowane alimenty na syna, mamy możliwość przedsięwziąć poważne kroki, żeby je odzyskać. Niestety częstokroć przeróżne sytuacje życiowe obrazują jak jest to pracochłonne i ile można równocześnie mieć nieprzespanych nocy. W wypadku podpisania konsensusu środki pieniężne powinny zawsze docierać planowo. Jednakże w sytuacji decyzji sądu – zwyczajnie nie tak to się toczy. Po sprawie rozwodowej byli współmałżonkowie przeważnie nie pragną ze sobą mieć kontaktu, i bywa też tak, iż były partner zmienia miejsce zamieszkania, przykładowo zaczyna przebywać za granicą. Próbują to wytrzymać oboje oraz małe dziecko, które musi mieć zapewnione godziwe warunki egzystowania. Alimenty nie są „pomysłem”, dzięki któremu możemy zaspokajać indywidualne kaprysy. Są pozostawione jedynie dla dziecka. To ono jest autentycznym odbiorcą tych środków pieniężnych nawet wówczas, gdy samo z nich nie korzysta. Jak na przykład zadziałać w sytuacji, gdy przez cztery miesiące wpłynęło kilka groszy z racji alimentów na córkę?

Na wstępie pamiętajmy, by umówić się z byłym partnerem, nawet w przypadku kiedy jest to niesłychanie wymagające. Wyklarowanie motywacji natychmiast daje szansę obrania dalszej taktyki. Jeśli to absolutnie nie pomaga, spotykamy się ze złością albo ciszą, możemy wynająć doświadczonego adwokata, który zajmie się uciążliwą dla nas sytuacją uwzględniając wszystkie drobiazgi. Powinna to być lojalna osoba, zatem taka która zaangażuje się, będzie pomagać w każdej chwili oraz wytłumaczy wszelakie przeszkody prawne.

Kiedy trzeba skontaktować się z komornikiem?

Mamy szansę otwarcie wyselekcjonować komornika, u jakiego pozostawimy formularz egzekucyjny. Najlepiej kierować się umiejscowieniem kancelarii oraz liczebnością petentów, jakich wykonawca musi obsłużyć w tzw. „okręgu”. O detale możemy spytać własnego prawnika, który stwierdzi, jakie biura będą potrafiły skutecznie przystąpić do zajęcia własności… oraz są najbliżej dłużnika. Trzeba podać wszystkie dane, jakie posiadamy o poprzednim partnerze – oznaczenia kont bankowych, ubezpieczeń, informacje o kosztownych rzeczach, adres zameldowania, NIP i dane mówiące o stanie prywatnych nieruchomości. Mówiąc w skrócie, skoro wiemy, że były mąż posiada jakiś kapitał (choćby ten pilnie ukrywany), powinniśmy wszystko zakomunikować komornikowi.

Nieskuteczna egzekucja nie jest zgodna z tym, że wcale nie mamy już najmniejszych możności na odzyskanie funduszy. W przypadku, kiedy osiągamy wymagania dochodowe, jesteśmy w stanie ubiegać się o fundusze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nadaremna to inaczej nieotrzymanie alimentów na małe dziecko przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte adekwatne działania odnośnie byłego partnera. Na starcie dłużnik będzie zaproszony do wyjaśnienia sprawy. Musi skrupulatnie przedstawić swoją sytuację rodzinną oraz zawodową, przykładowo podstawy niewysyłania alimentów. Jednocześnie będzie od niego egzekwowane złożenie oświadczenia majątkowego.

W przypadku, gdy były partner nie posiada zajęcia lub na darmo szuka pracy, musi koniecznie zarejestrować się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi ponadto przystać na ofertę „angażu”, bo w przeciwnym przypadku będzie uznany za „uchylającego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Jeśli założył firmę, jaka przynosi same straty, także musi zapisać się w urzędzie, aczkolwiek tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli dłużnik przeprowadza wszelkie opisane czynności (a mianowicie „współpracuje”), niestety nie można zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, kiedy alimentów nadal nie ma. Stosowne procedury realizuje się w takich okolicznościach, kiedy poprzez ostatnie minimum pół roku nie pokrył on więcej niżeli 50 procent alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Jeżeli były mąż permanentnie uchyla się od pokrywania alimentów na dziecko, staje się trasatem poszukiwany przez Policję. W takiej sytuacji należy dostarczyć wniosek o ściganie za nadużycie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu zwyczajnie o „nieustanną niealimentację”, a mianowicie okoliczności, w jakich były mąż wcale nie chce opłacać, alimentów, bo „nie” i nie ma zarazem żadnych słusznych motywów (wszystko powinien przedstawić nam nasz prawnik). Dodatkowo można wysłać wniosek do starosty, aby zarekwirowano prawo jazdy takiemu „przestępcy” i zarejestrowano go do rejestru dłużników. Nie będzie mógł pobrać jakiegokolwiek pożyczki z banku, prócz słynnych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy dobrze wiemy, że dłużnik faktycznie posiadał fundusze, ale ofiarował go dowolnemu członkowi rodziny, wówczas mamy możliwość wysłać stosowny pozew: skargę pauliańską (o której informuje prawo cywilne) czy wezwanie o popełnieniu wykroczenia, które ma za cel ograniczyć zaspokojenie żądań wierzycieli. Możemy też apelować o „alimenty od rodziców byłego męża”, jeżeli on nie jest ani trochę w stanie ich dawać.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok