Kancelaria notarialna – zarys historyczny i czasy współczesne

Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny stemplowany
19 stycznia, 2018
Wynajem autokarów Toruń - przewozy autokarowe
Wynajem autobusów wycieczkowych – Organizujemy wyjazd służbowy
15 grudnia, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W naszym kraju bycie notariuszem jest uznawane za wyjątkowo elitarny zawód, gdyż wcale nie jest tylko – jak to się popularnie powiada – stroną, jakiej mogą powierzyć sekrety obywatele, ale także kimś, kto znakomicie odnajduje się w kruczkach prawnych. Przedstawiciel notarialny powinien dbać o interesy swoich Kontrahentów i dbać o nich tak dobrze jak to tylko możliwe. Pierwsze zagadnienie – które kwestie zawierzymy kancelarii notarialnej i ile trzeba będzie zapłacić? Prezentujemy niedługi poradnik.

Notariusz w Polsce – historia

Na początek niedługi zarys historyczny. Jeśli wierzyć legendom – notariat w Polsce miał narodzić się w XII stuleciu, o czym mają świadczyć nadania królewskie z czasów Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV upublicznił decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do mianowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy autentyczny polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został opracowany przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Następne dokumenty ukazywały się ustawicznie po 1309 r. Notariat polski przybrał na znaczeniu szczególnie w czternastym wieku, kiedy to Polska prowadziła z Krzyżakami pertraktacje obligujące do przygotowania niepodważalnych dokumentów oraz innych zaświadczeń notarialnych. W tym też czasie pojawiły się statuty synodalne, określające zasady działalności notariuszy.

Przez lata notariat odczuwalnie się rozwinął, a bardzo ważną funkcję miał też w czasie zaborów, tj. w czasie niemal 124 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz stał się wtedy osobą zaufania publicznego, poprzez kojarzenie go z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Odkąd Polska wróciła na mapy świata, musiało upłynąć 15 lat nim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, ale II wojna światowa i czasy próby odbudowy po wojnie sprawnie hamowały rozwój notariatu. Kiedy w Polsce zapanował komunizm, notariusze stali się urzędnikami państwowymi, ale nie mogli się czuć swobodnie, gdyż stale „pracodawca” dorzucał im kolejne obowiązki, jak np. prowadzenie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP przyjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Kilkukrotnie aktualizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – odnosi się do notariuszy, których obecnie w naszym kraju będzie ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – na kogo postawić i co załatwimy?

Doświadczony notariusz idzie ramię w ramię ze skodyfikowanym prawem, ale przede wszystkim, troszczy się o najwyższe dobro swoich Klientów.

Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, którego najważniejszym celem będzie zabezpieczanie interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i właśnie dlatego w swojej swoich działań musi być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Zatrudniony w kancelarii notarialnej to także powiernik, któremu Kontrahenci zawierzają własne tajemnice i problemy , tak więc jedną z wyróżniających cech, którą winna nam zagwarantować uznana na rynku kancelaria notarialna jest pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, lecz opłaca się upewnić, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu zamierzamy powierzyć istotne dla Was kwestie, ma systematycznie pomnażaną, fachową wiedzę. Sprawdźmy równolegle, czy kancelaria notarialna gwarantuje Wam zabezpieczenie każdej transakcji. Ważnym atutem stałby się z pewnością depozyt notarialny, w którym ze spokojem przechowamy istotne dokumenty, gotówkę i papiery wartościowe.

Teraz czas na bardzo istotną sprawę. Jakie czynności notarialne możemy załatwić w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna – co z mieszkaniem?

Bardzo często natrafiamy na to pytanie – które dokumenty będą niezbędne i jak przebiegać będzie sprawa zakupu mieszkania z wykorzystaniem kancelarii notarialnej. Bez tego się nie obejdziemy, albowiem przekazanie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Zdecydowanie więcej dokumentów winien do kancelarii notarialnej przysłać ten, kto ową nieruchomość sprzedaje. W przypadku kupującego, jest to stosunkowo krótka lista, gdzie znajdziemy pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP i ewentualnie poświadczenia z banku, dokumentujące wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

W przypadku sprzedającego – jest tego relatywnie dużo, toteż najzwyczajniej w świecie wypytajmy o wszystko pracownika kancelarii. Wyjaśnienie Wam, jakie dokumenty powinniście dostarczyć powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobi. Do najważniejszych dokumentów możemy zaliczyć: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz musi sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, aby były one przejrzyste i przyswajalne dla zainteresowanych podmiotów. Dopilnowanie, by wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to rzecz oczywista.

Kancelaria notarialna, dowiedz się więcej —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok