Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
2 kwietnia, 2017
Dj łódź profesjonalny dj dj na imprezę
Etapy przygotowania dobrej imprezy – DJ, żartobliwe zaproszenie i menu
4 kwietnia, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością wszystkich rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do stania się przez nie dorosłym człowiekiem, a w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych przymus taki mówiąc w skrócie nie zanika praktycznie nigdy. Do czasu, gdy dziecko nie potrafi samo na siebie zarabiać, a więc zapewnić sobie wszelakich podstawowych środków do życia, wówczas oczywiście rodzice muszą wypełniać taki obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, kiedy kapitał dziecka jest wystarczający oraz jest w stanie mu ten byt zagwarantować, wtedy rodzice nie powinni płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest nadrzędnym motywem ustalania przez sąd alimentów.

Niewątpliwie na wstępie sprawa prezentuje się tak, że któreś spośród rodziców przychodzi do jakiejś z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy konstruowaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie podczas rozpraw. Dopiero w dalszej kolejności na jednego z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Omawiane zobowiązanie funkcjonuje od terminu urodzenia dziecka aż do momentu, gdy będzie ono mogło żyć na własną rękę. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest równorzędne ze skończeniem 18 lat i zdobyciem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Praktycznie żaden kodeks nie informuje jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi koniecznie być rozważony indywidualnie. Przykładem na pewno jest zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niepłacenia alimentów, gdyż był on pewien, że skończenie przez syna 18 lat jest jednoznaczne z zakończeniem ich wypłacania. W trakcie narady wychodzi na jaw jednak, że dziecko się uczy lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przenigdy nie będzie miało szansy się uniezależnić na skutek ciężkiej choroby, np. fizycznej i psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje parę przypadków, jakie wcale nie zwalniają rodziców z ciężaru płacenia alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (bądź zamążpójście) z jednoczesną niemożnością niezależnego zarabiania na życie. Bez wątpienia na początku partnerzy sobie pomagają we wszystkich istotnych rzeczach, dlatego jeżeli jedno z nich zarabia dużo oraz potrafi współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice nie są zobowiązani już wspomagać dziecka. W przypadku kiedy jednak spotykamy się z sytuacją przeciwległą – partner krótko mówiąc nie może dać środków do życia obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Nieraz okoliczność jest jednakże tak trudna, iż porada profesjonalnej kancelarii jest wprost obowiązkowa.

Alimenty muszą opłacać rodzice na własne kalekie dziecko, jakie mówiąc w skrócie nie potrafi samo zabezpieczyć sobie bytu. Posiada niepełnosprawność I, II lub III stopnia lub całkowitą niezdolność do pracy. I nie ma w tym miejscu znaczenia argument zaprezentowanego stanu rzeczy, m in. gdy córka nadużywa napojów z alkoholem lub przyjmuje narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z nieuleczalną niedyspozycją cielesną czy intelektualną obowiązkowo muszą utrzymywać matka i ojciec. Od czasu do czasu do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy nie zamierzają chorego dziecka „sponsorować” i działają tak – niewątpliwie cynicznie – aby nie płacić alimentów oraz uwolnić się od obowiązku.

Osiemnastoletnie dziecko musi pobierać alimenty również wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie podjęło zatrudnienia oraz nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli planuje uzyskać alimenty od rodziców, powinno bezwzględnie uwidocznić, że jego sytuacja życiowa jest beznadziejna, m in. żyje w ubóstwie.

Alimenty na pewno odbierze każde dziecko, które kontynuuje naukę, m in. w technikum czy na uczelni wyższej. Tak naprawdę, tak długo jak dziecko się uczy, rodzice są zobowiązani pokrywać alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce jedynie w jednym przypadku – kiedy syn, mimo że pobiera naukę – może samodzielnie się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Oboje rodzice w ogóle nie muszą wypłacać alimentów wtedy, kiedy dziecko posiada takie dochody, że jest w stanie uregulować całościowe koszty życia, przykładowo spłacić mieszkanie, pożywienie, media oraz inne potrzebne do właściwego bytowania rzeczy. Przychodem wcale nie musi być w takim przypadku jedynie praca zarobkowa, ale również renta po zmarłym rodzicu, stypendia osiągane na uczelni wyższej lub przychody osiągane przez zarabiające rodzeństwo. Czasami na skutek konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bowiem ma pracę w rozmiarze 1/6 etatu i nie ma właściwie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Omawiane zobowiązanie gaśnie niekiedy przed uzyskaniem przez córkę dorosłości, jednakże przytoczone sytuacje są nader rzadkie. Młody człowiek musi obowiązkowo ukończyć szkołę oraz zyskać fach, i z jego pomocą będzie miało możliwość zagwarantować utrzymanie nie tylko sobie, ale również własnej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru podstawowych składników: umotywowanych wymagań dziecka, alternatyw zarobkowych rodziców, zdolności finansowych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę osobiste starania rodzica w kwestii utrzymania dziecka.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy tekst, chcesz dowiedzieć się o wiele więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz pozostałych usługach udzielanych przez pełnomocników kliknij w link obok – Kancelaria adwokacka Toruń – a z pewnością znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok