Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
14 kwietnia, 2017
strzyżenie na gorąco gorące nożyczki Fryzjer Górny Studio fryzur Toruń
Gorące nożyczki, czyli o skuteczności strzyżenia na gorąco
18 kwietnia, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

Spadek – podatki i kwoty wolne od podatku

Po odejściu najbliższej osoby, przykładowo współmałżonka bądź ojca, zazwyczaj zyskujemy spadek. W wybranych sytuacjach niezmiernie cieszy on spadkobierców, gdyż łączy się z dużymi dochodami. Wówczas musimy zdecydowanie uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, gdyż wspomnianą okoliczność reguluje ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba pamiętać, iż dziedziczy się nie tylko fundusze oraz wszelkie nieruchomości, ale też zadłużenia. Jeżeli bliska osoba nie odda ich w czasie swojego życia, wówczas przechodzą na kolejnych członków rodziny. Można się przed tym naturalnie ustrzec, przykładowo wyrzekając się spuścizny akceptując odpowiednią umowę. Warto udać się do kompetentnego prawnika, który wytłumaczy nam meandry prawa oraz zasugeruje, w jaki sposób trzeba działać.

Jakie dobra są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania są dla przykładu: spadkobranie tradycyjne, otrzymywanie majątku zapisanego w testamencie, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic obecnie jest odrzucony w testamencie), depozyty bankowe (w owym przypadku zmarły krewny powinien dostarczyć tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), środki inwestycyjne, jak również pełen majątek mieszczący się za granicą (aczkolwiek tutaj w trakcie otwarcia spadku spadkobierca musi koniecznie posiadać obywatelstwo RP lub być polskim podatnikiem).

Trzeba opłacić również podatek w takiej sytuacji, jak tylko uprawomocni się rozstrzygnięcie sądu w sprawie dziedziczenia. Innymi słowy, gdy sąd ustanowi uzyskanie spadku. W przypadku kiedy angażujemy w takiej sytuacji adwokata, wówczas on musi obowiązkowo nam oddać orzeczenie sądu. Prawie tak samo jest wówczas, gdy akt notarialny ustalający dziedziczenie zostanie zarejestrowany.

Czy są jakieś kwoty wolne od podatku?

Jest wiele sytuacji, w jakich krótko mówiąc nie powinniśmy płacić podatku od spadku bądź darowizny. W przepisach przedstawia się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej włącza się bliska rodzina: żona, zięć albo teściowie. Do drugiej zaliczają się wnuki brata, zstępni pasierbów czy małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się pozostali nabywcy spuścizny. Opłaty wolne od podatku są ustalane zgodnie z klasą, do której został zakwalifikowany następca. Dla pierwszej kategorii jest to suma blisko 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, zaś dla trzeciej – prawie 5.000 zł. W przypadku, kiedy wartość spadku wcale nie przekroczy opisanych wcześniej kwot, krótko mówiąc nie musimy składać jakichkolwiek dokumentów do urzędu skarbowego.

Natomiast, jeśli nabędziemy spadek, którego wartość będzie sporo wyższa niżeli suma zwolniona od podatku, wtedy należy oddać zeznanie podatkowe. Mamy obowiązek wykonać to w urzędzie mieszczącym się w obszarze zamieszkania dziedzica w czasie jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia werdyktu sądu. W następnej kolejności odbierzemy opinię urzędu o wielkości podatku, który należy opłacić w czasie 14 dni. Podatek oscyluje w przedziale od paru do kilkunastu procent i jest uzależniony od przyporządkowania do konkretnej kategorii podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Razem z literą prawa każdy spadkobierca posiada szansę zrzeczenia się dziedziczenia spadku, przykładowo w sytuacji, jeśli po zmarłym rodzicu pozostają jakieś niespłacone zobowiązania. W rozumieniu kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca w niektórych przypadkach może zawrzeć ugodę ze spodziewanym spadkodawcą, w której zrzeka się dziedziczenia. Wspomnianą zgodę należy przyjąć przed otwarciem spadku i jest ona wykonywana w wypadku śmierci testatora. Deklarację należy bezwzględnie nawiązać u notariusza, ponieważ w innym przypadku nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba mieć na uwadze, iż jednym z zasadniczych rezultatów wyrzeczenia się dziedziczenia jest pełne odłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków oraz innych członków rodziny. Nie można także w niniejszej sytuacji otrzymać zachowku.

Po wyrzeczeniu się spadku mamy szansę prosić o ponowne ustanowienie tegoż prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca wpisuje nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku absolutnie nie chodzi o otrzymywanie majątku z ramienia ustawy, lecz o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Można iść znowu do kancelarii notarialnej oraz podpisać umowę o ponowne ustanowienie prawa do spadku.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas posiada przywilej do napisania testamentu i usunięcia z niego poszczególnych bliskich, przykładowo takich, którzy od początku nie mieli z nami kontaktu. Co więcej jedyną osobą wpisaną do testamentu może być osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, współmałżonkom i rodzicielom, którzy:

  • Nie byli w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrzekli się spadku
  • Nie odrzucili spuścizny
  • Nie byli ocenieni za niegodnych
  • W przypadku małżonka – jeśli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy ewentualnego dziedzica

Jeśli zainteresował Cię niniejszy materiał, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Adwokat Toruń – a wyszukasz znacznie więcej wiadomości, m.in. porady prawne.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok