Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Aplikatory etykiet Etykieciarki renomowany dostawca serwis etykieciarek
Etykieciarki wykorzystujące innowacyjne techniki nakładania etykiet
23 marca, 2017
Nogi drewniane sklep Nóżki drewniane producent Balustrady drewniane
Nogi drewniane – ciekawa dekoracja twojego domu
26 marca, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Do niedawna na czołowym miejscu były zabawy online, które nie miały w istocie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – skutecznie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników siadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny oraz wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż trudno było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że zależności międzyludzkie w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o niesamowitym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Niecodziennym rozwiązaniem okazała się nadzwyczajna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, ale później odbyła ważne metamorfozy. Oparta była tylko na tekście pokazującym się na monitorze komputera, który dotyczył opisu pokoju jak również celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra absorbowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na typowe scenariusze czy nudne dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba wyjaśnić kilka zagmatwanych zagadek, potwierdzić umiejętność logicznego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Podstawowy punktem jakichkolwiek działań jest opuszczenie pokoju razem z partnerami. Wydaje się, iż to wszystko jest znane. Gracze jednak mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można niewątpliwie mnóstwo oryginalnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie nowa forma gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych szczegółach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki oraz intrygować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. W takiej sytuacji przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tymże etapie gracze mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że uczestnicy potrafią zaskoczyć samych twórców tajemnic oraz rozwiązują je w nietypowy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym warunkiem jest niewykorzystywanie siły, aby uciec z pokoju.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie tajemnica sportowca, lecz klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i znikną z pokoju? Kolejnym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w rezultacie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszystkie niewiadome i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do znajomej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez podstępnego czarnoksiężnika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, zaś zainteresowani są jedyną nadzieją na przetrwanie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie przemieszcza się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) i dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich i zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również opracować indywidualną ofertę, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Serdecznie zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok