Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć ?

Planując wycieczkę należy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Które turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Z reguły najbardziej interesującym nas parametrem jest długość zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na kilka kluczowych elementów, które mówią, czy termos nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu funkcjonalność, budowa i tworzywa, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym lepiej kupić termos stworzonego z najlepszej jakości tworzyw, które nie mają niebezpiecznych substancji i korzystnie wpływają na właściwe działanie turystycznego termosu.

Dobrze też zastanowić nad tym, by termos posiadał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy przekonanie, że turystyczny termos nie wysunie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Z reguły termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki warto kupić większy termos.

Kluczowym parametrem, którym najlepiej się zainteresować, chcąc ocenić, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zachowania chłodu lub ciepła. W tym przypadku ważny jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby termos turystyczny mógł być użyteczny, musi mieć szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest bardzo dużo turystycznych termosów, ale szczególnie znane i kupowane należą do trzech firm, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (one mniej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są bardzo wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą tak samo znaną i mocno polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z jakościowych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe parametry zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, ale nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos Stanley

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok