Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Znajdź kredyt na dobrych warunkach
5 stycznia, 2017
Projektowanie ogrodów Toruń
Projektowanie ogrodów od A do Z
8 stycznia, 2017

Pomaganie ludziom którzy znaleźli się w złej sytuacji życiowej to nadrzędny cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki uzyskiwanym funduszom, te instytucje są w stanie zadbać o każdego, kto choruje lub nie ma dachu nad głową. Fundacje w głównym założeniu sprawują funkcje altruistyczne i są bardzo potrzebne w każdym układzie państwowym. Skupiają ludzi, którzy zamierzają wykorzystywać swój wolny czas i umiejętności na pomoc tym, którym życie przewróciło się do góry nogami. Aktualnie, nowoczesne organizacje, zakładane są także w celu kształtowania ideologii obywatelskich, promowania danego obszaru kultury, czy inspirowania dzieci i osób starszych. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, dla których nigdy nie powinno zabraknąć miejsca.

Jak samo określenie sugeruje organizacje wspierają innych korzystając z własnego majątku. Darczyńcą niejednokrotnie stają się osoby, które zebrały już solidny fundusz i chcą się nim podzielić. Czasami jednak układa się tak, że instytucje z braku niezbędnych środków pieniężnych nie są w stanie dalej spełniać swoich działań. Od kilku lat każdy z nas ma możliwość zasilać fundację przekazując im jeden procent swojego podatku. Wypełniając odpowiednią rubrykę w corocznym rozliczeniu podatkowym również i Ty masz okazję pomóc.

Jak dać jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość złożyć jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku publicznego?Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Oddaj jeden procent podatku już dziś

Historia akcji „oddaj jeden procent podatku na opp” sięga roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtego czasu podatnicy są w stanie wspierać wybraną przez siebie instytucję interesu publicznego w nadzwyczaj łatwy sposób. A wybór jest wielki – od organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt aż po stowarzyszenia zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest niezmiernie przyjazny. Po obliczeniu należnego podatku w rocznym zestawieniu podatkowym w rubryce nazwanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wpisać nazwę i numer KRS pewnej placówki. W tymże miejscu wolno wskazać także wysokość wysyłanej sumy, pamiętając, że nie może ona być wyższa niż 1% własnego podatku. Jeśli wyliczamy podatek należny na większej liczbie formularzy możemy przekazać tą kwotę więcej niż 1 fundacji.

Kto może oddać jeden procent podatku?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w prosty sposób określa kto może przeznaczyć 1% własnego podatku. Te osoby to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu od osób ewidencjonowanych, podatku liniowego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby osiągające wpływy z płatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto indywidualnie płaci zaliczkę na rzecz podatku. Często ludzie zadają pytania co do stanu osób prawnych. Tak się składa, że w tym przypadku ustawodawca nie pozwala jednostkom prawnym na ofiarowanie 1% podatku. Z owego instrumentu są w stanie natomiast korzystać osoby w wieku emerytalnym. Wystarczy, że na podstawie rocznego obliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytalny samodzielnie odda zeznanie podatkowe. Co do warunków darowania 1% podatku na rzecz OPP, najistotniejsze jest dostarczenie rozliczenia na czas. Jest to najwyżej 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli darowana kwota będzie wyższa niżeli 1% podatku, formularz nie zostanie potwierdzony. W każdej sytuacji należy dokładnie sprawdzić, czy nie zrobiliśmy błędu w w tym polu.

Czym są OPP?

Nie każda organizacja ma szansę uzyskać statut organizacji pożytku publicznego. Fundacja, której można wręczyć 1% podatku, musi realizować działalność w zakresie interesu publicznego Dodatkowo musi realizować swoje akcje jawnie, co łączy się z z obowiązkiem przekazywania informacji o charakterze rozdzielanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie będzie mianowana w każdym razie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią jednakże spółka kapitałowa stworzona w celu niepołączonym z wykonywaniem działalności gospodarczej, jeśli realizuje przez około 2 lata czynności w obszarach tzw. pożytku publicznego. Idealnym przykładem OPP publicznego jest np: Organizacja Akogo, wspierająca dzieci w śpiączce, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Mały gest, a tak sporo może zrobić. W sumie 1% to nie pokaźna kwota, jednakże nawet tak drobne wsparcie finansowe, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierzaków, którzy oczekują na drugą szansę. Rozliczając się co roku z US pamiętajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, gdyż zawsze te pieniądze zwracamy Państwu. W samym 2014 roku ilość pieniędzy skumulowana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej sumie wiele organizacji było w stanie wspomóc swoich wychowanków. Przeznacz 1% podatku na OPP i daj komuś realne szanse na zmiany.

Nie możesz znaleźć placówki pożytku publicznego, której planujesz oddać swój 1%? Wyświetl kompleksową bazę fundacji i wypełnij z nami swoje roczne podsumowanie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok