Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty
Marzec 7, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja LASEROWA
Marzec 23, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Co to są haluksy najlepszy Aparat korygujący haluksy metody leczenia haluksów bez operacji

Co to są haluksy najlepszy Aparat korygujący haluksy metody leczenia haluksów bez operacji

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają o wiele częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które mocno obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji nadmiernie obciążony, przeciążona jest również środkowa część stopy. U osób otyłych przeciążenia te są dużo większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób leczyć

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku obcasy. Nie poleca się też noszenia butów wąskich, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie idź do specjalisty, który poleci ci odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna oferuje różnorodne metody zapobiegania i zatrzymywania deformacji. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ustawić palce i stopę w zdrowej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – to lecznicze wkładki żelowe, które umieszczają stopę w zdrowej pozycji, minimalizują nacisk i zatrzymują postępowanie deformacji. Polecane są szczególnie dla kobiet, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te korygują ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by działać w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

W przypadku gdy leczenie profilaktyczne nie skutkuje lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Aktualnie wykonuje się kilka rodzajów operacji przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc trzeba troszczyć się o nie. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by zwyrodnienia postępowały z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok