Księgowość dla firm – krótki poradnik

Dobra pizza Toru? - Pizzeria Toru? - Prawdziwa w?oska pizza
Prawdziwa włoska pizza
26 stycznia, 2017
Pompy ciepła - Pompa ciepła powietrze woda - Wodna pompa ciepła - Gruntowa pompa ciepła - Pompy ciepła Toruń - Pompa ciepła cena
Funkcjonalna pompa ciepła
27 stycznia, 2017
Biuro rachunkowe Poltax - Biuro księgowe Poltax - Biuro rachunkowe Toruń - Księgowość - Nowoczesne usługi księgowe - Usługi księgowe Toruń - Biuro Poltax Toruń - Prowadzenie księgowości - Obsługa księgowa firm

Biuro rachunkowe Poltax - Biuro księgowe Poltax - Biuro rachunkowe Toruń - Księgowość - Nowoczesne usługi księgowe - Usługi księgowe Toruń - Biuro Poltax Toruń - Prowadzenie księgowości - Obsługa księgowa firm

Własna działalność gospodarcza to perfekcyjny pomysł dla ludzi, którzy doceniają swobodę funkcjonowania. Kierowanie własną firmą to wyzwanie dla każdego, aczkolwiek bardzo często opłaca się, ponieważ rynek jest stale spragniony świeżych pomysłów i ciekawych usług. Wzorem takiego sukcesu jest choćby niestandardowy salon masażu dla zwierzaków, który w każdym dniu obsługuje nawet kilkadziesiąt futrzastych psiaków. Pomysł przełomowy, wręcz przez poszczególne osoby uważany za ciężki do adaptacji, okazał się żyłą złota. Takie koncepcje wielokrotnie odsłaniają drogę ludziom, którym brakuje konsekwencji w realizacji własnych marzeń. A swoja działalność to przecież zawziętość, kompletne oddanie, notoryczne sprawdzanie nowych usług i naturalnie doświadczona księgowość, bez której firma jest samochód bez paliwa.

Dobre biuro rachunkowe to fundament każdego biznesu. Wyspecjalizowany księgowy nie tylko zna bieżące przepisy, ale również doradza nad konkretnymi inwestycjami. To partner każdej błyskawicznie rozwijającej się instytucji i powiernik najbardziej pielęgnowanych tajemnic przedsiębiorstw. Zakładając firmę powinieneś zadbać o wyspecjalizowanego księgowego, czy wsparcie biura rachunkowego które obsłuży Twoje finanse. Wspominając o finansach, sprawdź jakie są plusy i minusy prowadzenia własnej działalności.

Jak rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeśli pragniesz założyć własną działalność, musisz być wiadomy, że na początku czeka na Ciebie mnóstwo dokumentów do uzupełnienia. Zacznij od wypełnienia formularza CEIDG. Przejdź po prostu na platformę internetową firma.gov.pl i uzupełnij wszystkie wskazane pola. Wpis do Ewidencji jest równolegle wnioskiem o nadanie firmie unikatowego numeru REGON i numeru NIP. Wraz z wysłaniem wniosku powinniśmy dopasować właściwą formę opodatkowania, ale to opiszemy w dalszej części. Drugim krokiem jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam musimy zarejestrować się jako przedsiębiorca. W ZUSie przedsiębiorcy mają tak jakby dwojaką osobowość prawną – są zarówno płatnikami składek (samodzielnie i za pracowników) a z drugiej strony ubezpieczonymi. Jeżeli realizowana działalność gospodarcza jest naszym wyłącznym źródłem wynagrodzenia, to uzupełniamy druk ZUA. Jeśli natomiast jesteśmy zatrudnieni w innej firmie na umową pracowniczą, wtenczas wypełniamy formularz ZZA. Dodatkową rzeczą jaką wymaga od nas legislacja jest wybór biura księgowego, które będzie prowadziło kartotekę rachunkową przedsiębiorstwa. W tej kwestii mamy szansę skorzystać z tradycyjnej księgowości, oraz bardziej nowoczesnej struktury – rachunkowości online. Dobrze również pamiętać o zamówieniu pieczątki, która często przydaje nam się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Zarejestruj także prywatne konto bankowe, by rozdzielić rachunki osobiste o finansów firmy.

Różne formy opodatkowania

Jeżeli nie jesteś świadomy tego która konstrukcja opłaty podatków będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna, skorzystaj z wskazówek profesjonalnego biura księgowego. Ogólnie krajowe prawo dopuszcza cztery podstawowe formy opodatkowania. W dalszej części artykułu opowiemy Tobie o nich nie co więcej:

  • Skala podatkowa – polega na opodatkowaniu dochodu według dwustopniowej skali. Przy dochodzie wynoszącym do 85 528 złotych podatek to 18% minus 556,02 złote. Z drugiej strony przy dochodzie wyższym niż 85 528 złotych kwota podatku to 14.839, 02 zł plus 32% wzwyżki powyżej 85 528 złote.
  • Podatek liniowy – tu istnieje jedyna kwota podatkowa, która mieści się w granicach 19%, bez względu na wartość dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy wyborze tej formy opodatkowania przedsiębiorca nie może zminimalizować wypracowywanych przychodów o poniesione koszty podatkowe. Istnieją tu jednakże, jako kompensata ,przystępne taryfy procentowe (3%, 5,5%, 8,5%, 17% a także 20% zależnie od typu działalności).
  • Karta podatkowa – jest to bardzo szczególna forma opłaty podatków. Na wielkość regulowanego podatku nie oddziałuje wielkość przychodów, lecz takie elementy jak: typ wykonywanych usług, ilość pracowników, wielkość miejscowości, w której firma ma siedzibę i wiek podatnika. Nie każdy jednak może skorzystać z teg rodzaju podatku.

Zadbaj o profesjonalne biuro rachunkowe

W zależności od możliwości Twojej działalności, wybierz odpowiednie biuro rachunkowe, które obsłuży Twoje rozliczenia finansowe. Każdemu początkującemu przedsiębiorcy radzimy, aby skorzystał z nowoczesnych usług księgowych. Dzisiaj wiele biur rachunkowych gwarantuje nie tylko fachowe porady, ale również oprogramowania do prowadzenia firmy. Jeżeli jesteś świadomy tego, że praca zajmie Ci całą dobę, zdecyduj się na skorzystanie z usług mobilnego księgowego, który weźmie od Ciebie wszelkie dokumenty i faktury. Zaoszczędzisz czas i będziesz w stanie zająć się rozwijaniem firmy.

Mimo ogromnej liczby trudności i wyzwań, spora ilość osób wciąż planuje organizowanie własnej działalności. Nawet małe przedsiębiorstwa wpływają na lokalną ekonomię, zatem chyba warto postawić pierwszy krok. Nie przestawaj wierzyć we własne pomysły, bo za kilka lat może się okazać, że dokładnie takiego rozwiązania wymagał rynek. Zadbaj o to jednak, żeby zatrudnić kompetentnego księgowego, który rzetelnie poprowadzi finanse Twojej firmy. Przejdź na wskazaną stronę i zobacz jak wyglądają nowoczesne usługi księgowe:Biuro Poltax Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok